Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku

Lekcja doradztwa zawodowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi

29 kwietnia 2019 r.  uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika z Łasku  uczestniczyli w symulacji rozprawy karnej, którą przeprowadził w SSO Grzegorz Gała z pracownikami Sądu Okręgowego w Łodzi. Z uczniami spotkał się również SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej. 

 Pani Magdalena Zwolińska – nauczycielka doradztwa zawodowego w Szkole Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku zabrała swoich uczniów na symulację rozprawy sądowej: dwudziestodwuletni obiecujący student, posiadający stypendium naukowe i stypendium NASA przyznał się do zaatakowania przypadkowej ofiary w celu wymuszenia od niej pieniędzy. Oskarżony wyjaśnił, że było to efektem pijaństwa, głupoty, żałuje, przeprasza i prosi o łagodny wymiar kary, ponieważ nie zranił sterroryzowanej kobiety, a pieniądze gotów jest oddać. W rozprawie uczestniczyła ofiara, która zeznała, że musi po tym napadzie korzystać z pomocy psychologa, ale gotowa jest wybaczyć napastnikowi i dać mu drugą szansę. Po sprawie zebrani na sali rozpraw ósmoklasiści dyskutowali  z sędzią, adwokatem i prokuratorem na temat wyroku i jego uzasadnienia, jednak ostateczną decyzję w tej kwestii podjął niezawisły i niezależny sędzia.

Wyrok (trzy lata pozbawienia wolności) zaskoczył wszystkich – uzmysłowił im, jakie fatalne skutki mogą mieć nieprzemyślane działanie pod wpływem alkoholu i nieodpowiedzialność. Taką lekcję powinni odbyć wszyscy, zanim uzyskają zdolność do czynności prawnych (13 lat) i za swoje czyny ponosić będą odpowiedzialność  karną (17 lat)!

 

Podczas wywiadu z pracownikami sądu goście dowiedzieli się, jaka jest ścieżka kariery sędziego, adwokata i prokuratora, mogli także zwiedzić budynek sądu – szczególnym zainteresowaniem cieszył się areszt. 

Po symulacji procesu  z uczniami spotkali się nadkom. Sławomir Szymański i asp. Aneta Janczak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Uczniowie wysłuchali opowieści o ludziach sukcesu, którzy z powodu uzależnień zniszczyli swoje kariery, życie prywatne i rodzinne, przyczynili się do cudzego cierpienia.

 

Z młodzieżą spotkał się także SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej Sądu Okręgowego w Łodzi, który uświadomił uczniom, jaką rolę w rozstrzyganiu sporów odgrywają mediatorzy i na czym polega ich praca.

 

Dzięki tej „lekcji” ósmoklasiści rozważą zapewne, czy odpowiednim dla nich kierunkiem rozwoju są przedmioty, z których należy zdawać egzamin dojrzałości, aby studiować prawo. Jednak nawet ci, którzy nie widzą się w zawodach związanych ze ściganiem i sądzenie przestępców, obroną pokrzywdzonych czy mediacjami, na pewno zapamiętają, że dorosłość oznacza odpowiedzialność za swoje czyny, a jedna chwila zapomnienia może przekreślić plany na przyszłość.