Mobilne Laboratorium Przyszłości odwiedziło naszą szkołę.

13 września 2023 roku naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości i przeprowadzili zajęcia pokazowe dla uczniów klasy IVb i Vc. Zajęcia warsztatowe dotyczyły następujących bloków tematycznych:

Długopisy3D

Nauka przez doświadczenia oraz kontakt ucznia z fizycznym przedmiotem czy modelem jest według wielu badań skuteczniejsza od posługiwania się opisami i zdjęciami. Dlatego uczniowie rysowali proste modele przy pomocy długopisów 3D, aby następnie przejść do druku trójwymiarowego.

Druk 3D

Wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Uczniowie w ciągu 1 godziny lekcyjnej zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie obserwowali pracę drukarki i jej finalny efekt.

Była też zabawa z robotami Photonami oraz magicznym dywanem.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Począwszy od września 2022 roku, szkoły podstawowe odwiedzane są przez ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech.

Edukatorzy stworzyli w klasie przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyli pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów.