Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku

Międzypowiatowy Konkurs Ortograficzny "Dyktando Szkół Podstawowych 2024"

W środę 27 marca po raz kolejny odbył się Międzypowiatowy Konkurs Ortograficzny "Dyktando szkół podstawowych", którego organizatorem i gospodarzem jest Szkoła Podstawowa nr 5 w Łasku. Kolejna edycja MKO „Dyktando Szkół Podstawowych” została zorganizowana przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: Martę Gogól, Ilonę Kachaniak, Dorotę Miksę, Agatę Pierzchalską, Małgorzatę Rędzikowską, Lidię Stempień, Emilię Stępień, Małgorzatę Wilk, Małgorzatę Zglińską oraz nauczycieli języka polskiego: Katarzynę Białkowską, Anetę Ciesielską, Jolantę Kuliberdę, Agnieszkę Marciniak-Michalską, Anettę Szulc i Lidię Zawadzką-Zgrajkę. W komisji konkursowej pracowali nauczyciele ze wszystkich szkół, których uczniowie zostali zgłoszeni do udziału w tej rywalizacji, za co bardzo dziękujemy.

Konkurs odbywa się pod patronatem Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Spraw Społecznych – pani Jadwigi Kurkowskiej.

Zadaniem wszystkich uczestników konkursu było poprawne napisanie dyktanda, które przygotowała dyrektor Biblioteki Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku – pani Aneta Możdżanowska. Uczniowie, którzy zmagali się z zawiłościami trudnej polskiej ortografii i interpunkcji, zostali podzieleni na siedem grup wiekowych. W obrębie każdej grupy wyłoniono zwycięzców szkolnych potyczek z ortografią.

Do tegorocznego dyktanda zgłoszono uczniów z sześciu szkół: ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Buczku, Szkoły Podstawowej nr 4 w ZSO w Łasku - Kolumnie, Szkoły Podstawowej w Czestkowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Łopatkach, Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Mogilnie – powiat pabianicki, Szkoły Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Łasku, Szkoły Podstawowej nr 5 im. M. Kopernika w Łasku.

Oto laureaci konkursowych zmagań:

kategoria klas drugich:

I miejsce: Julia Wasilewska - SP 4 Łask - Kolumna,

II miejsce: Stanisław Walczak - SP 4 Łask - Kolumna,

III miejsce: Jan Grącki - SP 5 Łask;

kategoria klas trzecich:

I miejsce: Zuzanna Masirek - SP 4 Łask - Kolumna,

II miejsce: Iga Sekuła - SP Buczek,

III miejsce: Nadia Gwis - SP 5 Łask;

kategoria klas czwartych:

I miejsce: Jan Synowiec - SP 4 Łask - Kolumna,

II miejsce: Zofia Wałęska - SP Buczek oraz Zuzanna Osińska - SP 4 Łask - Kolumna,

III miejsce: Paulina Przychodzka - SP 5 Łask;

kategoria klas piątych:

I miejsce: Julia Pietruszka - SP 5 Łask oraz Hanna Karasińska - SP 1 Łask,

II miejsce: Jan Humeniuk - SP 5 Łask,

III miejsce: Jan Kędzierski - SP 1 Łask oraz Zofia Dybalska - SP 5 Łask;

kategoria klas szóstych:

I miejsce: Maria Lis - SP Czestków,

II miejsce: Małgorzata Domańska - SP 5 Łask,

III miejsce: Adam Polański - SP 5 Łask;

kategoria klas siódmych:

I miejsce: Lilianna Gwis - SP 5 Łask oraz Igor Krysiak - SP 5 Łask,

II miejsce: Aleks Krakowski - SP 1 Łask, Julia Kmiecik - SP 5 Łask oraz Pola Pawlicka - SP 4 Łask - Kolumna,

III miejsce: Maja Porucznik - SP Czestków;

kategoria klas ósmych:

I miejsce: Maria Michalska - SP 5 Łask oraz Blanka Karpińska SP 5 Łask,

II miejsce: Lidia Turkowska - SP 5 Łask,

III miejsce: Julia Renkowska - SP 5 Łask oraz Iwona Ziach - SP 4 Łask - Kolumna.

Po naradzie jury konkursowe postanowiło przyznać Julii Wasilewskiej – uczennicy klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 4 w ZSO w Łasku-Kolumnie nagrodę Grand Prix - za najlepiej napisane dyktando. Nagrodę specjalną ufundowała Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Promocji i Spraw Społecznych - pani Jadwiga Kurkowska.

Wszystkim młodym mistrzom polskiej ortografii serdecznie gratulujemy! Do zobaczenia za rok!

 

Oto tekst tegorocznego dyktanda:

"Nazywam się  Adam Niezgódka, mam dwanaście lat i już od pół roku jestem w Akademii pana Kleksa. W domu nic mi się  nigdy nie udawało. Zawsze spóźniałem się  do szkoły, nigdy nie zdążyłem odrobić lekcji i miałem gliniane ręce. Wszystko upuszczałem na podłogę  i tłukłem, a szklanki i spodki na sam mój widok pękały i rozlatywały się  w drobne kawałki, zanim jeszcze zdążyłem ich dotknąć. Nie znosiłem krupniku i marchewki, a właśnie codziennie dostawałem na obiad krupnik i marchewkę , bo to pożywne i zdrowe. Kiedy na domiar złego oblałem atramentem parę  spodni, obrus i nowy kostium mamy, rodzice postanowili wysłać mnie na naukę  i wychowanie do pana Kleksa.

Akademia mieści się  w samym końcu ulicy Czekoladowej i zajmuje duży trzypiętrowy gmach, zbudowany z kolorowych cegiełek. Na trzecim piętrze przechowywane są  tajemnicze i nikomu nieznane sekrety pana Kleksa. Nikt nie ma prawa tam wchodzić, a gdyby nawet komuś zachciało się  wejść, nie miałby którędy, bo schody doprowadzone są  tylko do drugiego piętra i sam pan Kleks dostaje się  do swoich sekretów przez komin. Na parterze mieszczą  się  sale szkolne, w których odbywają  się  lekcje, na pierwszym piętrze są  sypialnie i wspólna jadalnia, wreszcie na drugim piętrze mieszka pan Kleks z Mateuszem, ale tylko w jednym pokoju, a wszystkie pozostałe są  pozamykane na klucz.

Nasza Akademia mieści się w ogromnym parku, pełnym rozmaitych dołów, jarów i wąwozów, i otoczona jest wysokim murem. Nikomu nie wolno wychodzić poza mur bez pana Kleksa. Ale ten mur nie jest to mur byle jaki. Po tej stronie, która biegnie wzdłuż ulicy, jest zupełnie gładki i tylko pośrodku znajduje się duża oszklona brama."