Łączy nas pamięć - akcja "Żonkile"

Nasza szkoła dołączyła do 12. edycji akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla upamiętnienia rocznicy powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
W ramach inicjatywy uczniowie klasy 7a wysłuchali prelekcji dotyczącej historii łaskich Żydów, którą przygotował pan Arkadiusz Cieślak, kustosz Muzeum Historii Łasku. Młodzież poznała zarys historii naszej małej ojczyzny dotyczący życia społeczności żydowskiej; dowiedziała się m.in. gdzie na terenie naszego miasta znajdował się budynek synagogi, dawne szkoły żydowskie oraz gdzie przebiegały granice łaskiego getta.
Wspólnie obejrzeliśmy przygotowany na tą okoliczność film animowany wyprodukowany przez Muzeum POLIN oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wykonaliśmy również papierowe żonkile- symbolizujące pamięć i nadzieję.
Była to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale przede wszystkim szacunku, tolerancji i empatii.